Loading

Potencjał Turystyczny na Ziemi Dobrzyńskiej

Jednostka terytorialna w dawnej Polsce, obejmująca tereny dzisiejszego województwa kujawsko-pomorskiego, na północny wschód od Włocławka, między rzekami: Wisłą, Drwęcą, Rypienicą, Pisiakiem, Pissą, Brynicą i Skrwą.

Pierwotnie głównym miastem ziemi dobrzyńskiej był Dobrzyń (obecnie Dobrzyń nad Wisłą). Najważniejszymi miastami oprócz Dobrzynia nad Wisłą były: Rypin, Lipno, Górzno, Bobrowniki, Skępe, Kikół. Ziemia Dobrzyńska była otoczona i wypełniona przyjemnymi i żyznymi wzgórzami, posiadała pokaźne lasy i wiele jezior.

Zabytki

Ziemia Dobrzyńska posiada wiele zabytków, dworków i pałacyków. Podczas II wojny światowej na terenie naszego kraju istniało ich aż 12 tysięcy. Po wojnie i bombardowaniu kraju została ich niewielka garstka w postaci 3 tysięcy budynków.
Izba Pamięci Poli Negri w Lipnie
Izba muzealna położona w Lipnie, poświęcona osobie Poli Negri – urodzonej w tym mieście aktorki, gwiazdy kina niemego. Placówka mieści się w budynku Miejskiego Centrum Kultury, a prowadzi ją Lipnowskie Towarzystwo Kulturalne im. Poli Negri.
Muzeum powstało w 2005 roku z inicjatywy miejscowej nauczycielki Doroty Łańcuckiej. Część eksponatów przekazał Alojzy Bukolt – przedwojenny bydgoski filmoznawca, wielbiciel talentu aktorki.
W swych zbiorach posiada liczne zdjęcia aktorki oraz publikacje na temat jej oraz filmów w których występowała (m.in. egzemplarze przedwojennego tygodnika „Kino”. Zwiedzaniu wystawy towarzyszy odtwarzanie romansów, wykonywanych przez artystkę. W placówce można również obejrzeć ocalały fragment amatorskiego filmu przedstawiającego Polę Negri i Charliego Chaplina.
Muzeum jest obiektem całorocznym, czynnym od poniedziałku do piątku.
Kino Nawojka
Swoją nazwę kino zawdzięcza legendarnej Nawojce żyjącej w XV wieku. Nawojka to postać uchodząca za pierwszą polską studentkę. Legenda głosi, że była córką burmistrza Dobrzynia nad Wisłą. Ówczesne zwyczaje zabraniały przyjmowania kobiet w poczet studentów. Nie widząc innej możliwości, Nawojka posunęła się do podstępu – w przebraniu chłopca rozpoczęła naukę na Akademii Krakowskiej. Gdy mistyfikację odkryto, dziewczynie groziła śmierć na stosie. Uniknęła jej jednak idąc do klasztoru.
Zamek w Bobrownikach
Zamek obronny w Bobrownikach, wzniesiony prawdopodobnie przez piastowskiego księcia dobrzyńskiego Władysława Garbatego. Po wojnach polsko – krzyżackich siedziba starosty. Od XVIII wieku w ruinie.
Zamek w Golubiu
Czteroskrzydłowy konwentualny zamek krzyżacki z przełomu XIII i XIV wieku, wzniesiony na wzgórzu górującym nad miastem, obecnie w granicach miasta Golub-Dobrzyń; zachowany w stylu gotycko-renesansowym, należał do starostwa golubskiego w 1664 roku.
Według legend w czasie wojen polsko-szwedzkich golubski zamek posiadał tajemne, podziemne przejście pod Drwęcą do zamku w Radzikach Dużych. Gdy Szwedzi zajęli Golub, mieszkańcy miasta uciekli tędy przed najeźdźcami, którym drogę odciął potężny kamień, który wpadł w nurt rzeki i załamał sklepienie tunelu. Głaz do dzisiaj można oglądać w nurcie Drwęcy.

Urodzeni w Lipnie

– Wincenty Rapacki,
– Pola Negri,
– Stanisław Ossowski,
– Ja’akow Meridor
– Tosia Altman,
– Leszek Balcerowicz.

Kuchnia Ziemi Dobrzyńskiej

– zupa z dyni
– smalec (tłuszcz zwierzęcy)
– bigos (potrawa z kapusty i mięsa)
– sernik dobrzyński
– kluski ziemniaczane
– zraziki z kurczaka
– kotlety mielone
– szarlotka
– czernina; czarna polewka (podstawowymi składnikami są rosół i krew z kaczki)

– tatar (surowe drobno siekane mięso wołowe, olej, żółtka jaj)

– makowiec (ciasto przekładane masą ze zmielonego maku, cukru i bakalii)
– zupa owocowa